• Współpraca ze szkołą i ze środowiskiem

Publiczne Przedszkole nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi w Wodzisławiu Śląskim od wielu lat podtrzymuje aktywną współpracę z placówkami oświatowymi na terenie naszego regionu.

Kiedy rozpoczynaliśmy współpracę ze szkołą, naszym założeniem i głównym celem było zapoznanie dzieci z nowym środowiskiem społecznym. Chciałyśmy ułatwić przedszkolakom odnalezienie się w tak innym od przedszkola miejscu, zapoznać ich  z zasadami funkcjonowania szkoły, pokazać jak najwięcej pozytywnych stron, aby start  w szkole powodował jak najmniejszy stres. Później okazało się jednak, że możemy dać dzieciom o wiele więcej. Spotkania w szkołach stały się spotkaniami z kulturą, sztuką, z tradycją regionalną oraz z literaturą dla dzieci. Za każdym razem wycieczka do szkoły była wspaniałą przygodą i zabawą. Celem tych spotkań jest również integrowanie się dzieci w wieku  szkolnym i przedszkolnym, dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych, a także zapoznanie przedszkolaków z nowym środowiskiem. Dzieci uczą się tolerancji, pomagania innym. Mają możliwość zaobserwowania jak funkcjonują w środowisku rówieśniczym osoby niepełnosprawne. Próbują swoich sił we wspólnych zabawach. Poznają się bliżej. Wszystko to pozwoli im w przyszłości godnie traktować ludzi o odmiennym zachowaniu i wyglądzie.

Nasze przedszkole prowadzi współpracę ze szkołami na terenie Wodzisławia Śląskiego: Szkołą Podstawową nr 10, Szkołą Podstawową nr 28Szkołą Muzyczną oraz Szkołą Podstawową nr 5, w której funkcjonują klasy integracyjne.

Od wielu lat organizujemy także aktywną współpracę z Filią nr 13 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim. Znajduje się ona na osiedlu XXX – Lecia, w pobliżu naszego przedszkola, obecnie w budynku Szkoły Podstawowej nr 10. Wspólnie z pracownikami biblioteki organizujemy dla dzieci spotkania w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Aby zachęcić naszych wychowanków do sięgania po literaturę dziecięcą, bardzo często odwiedzamy z nimi bibliotekę, bierzemy udział w organizowanych tam konkursach plastycznych, wykonujemy z dziećmi prace na wystawy organizowane w bibliotece. Uczestniczymy również w spotkaniach autorskich z autorami bajek dla dzieci. Przy okazji każdego spotkania zawsze wypożyczamy książki, które następnie czytamy dzieciom w przedszkolu.

Chcąc uatrakcyjnić dzieciom zajęcia wychowawczo - dydaktyczne, organizujemy również spotkania z ludźmi różnych zawodów. Każdego roku dzieci mogą spotkać się z policjantami, strażakami, górnikami, dentystą, kierowcą, pielęgniarką. Przedszkolaki poznają specyfikę zawodów, ich znaczenie, a przede wszystkim uczą się dbania o własne bezpieczeństwo i zdrowie. Poznają również zasady pierwszej pomocy oraz dowiadują się, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W organizowaniu tych zajęć bardzo często pomagają nam rodzice i dziadkowie naszych przedszkolaków.

wycieczka do PSP w Wodzisławiu Śląskim

"Poznajemy zasady ruchu drogowego" - spotkania z policjantami

"Jak dbać o zęby" - wizyty w gabinetach stomatologicznych

"Poznajemy pracę ratowników medycznych"