• Metody pracy

W naszym przedszkolu, podczas zajęć wychowawczo - dydaktycznych, wykorzystujemy różnorodne metody, które wpływają korzystnie na wszechstronny rozwój dzieci.

Podczas "gimnastyki mózgu" wykorzystujemy następujące ćwiczenia: ćwiczenia na przekraczanie linii środkowej ciała, ćwiczenia jednostronne, ćwiczenia energetyzujące  i podnoszące aktywność ciała, ćwiczenia wpływające na pozytywne nastawienie, a wśród tych wszystkich ćwiczeń: ruchy naprzemienne, leniwe ósemki, rysowanie oburącz, alfabetyczne ósemki, słoń, krążenie szyją, oddychanie brzuszkiem i ruchy naprzemienne w leżeniu, energetyzator, sowa, zginanie stopy, pompowanie piętą, wypady, picie wody, punkty na myślenie, energetyczne ziewanie, kapturek myśliciela, pozycja Dennisona i punkty pozytywne. Poszczególne zestawy ćwiczeń wpływają na rozwijanie określonych umiejętności: czytania, czytania ze zrozumieniem, pisania, rozwijania kompetencji matematycznych, wyraźnego słuchania i mówienia, koordynacji ciała podczas zajęć ruchowych, myślenia twórczego, rozwijania pamięci oraz myślenia abstrakcyjnego.

Metoda Batii Strauss opiera się na wykorzystaniu elementów ruchu, tańca, gestów, śpiewu, gry na prostych instrumentach perkusyjnych. Stwarza dzieciom możliwość zabawy z muzyką, przez co muzyka staje się lubiana i chętnie słuchana. Model aktywnego słuchania muzyki składa się z następujących etapów: wysłuchanie utworu  i rozmowa na temat charakteru muzyki, tworzenie orkiestry z dyrygentem na czele, gra na instrumentach perkusyjnych według partytury graficznej ( każdemu znakowi na partyturze odpowiada konkretny instrument ).

Zajęcia prowadzone metodą Dobrego Startu wg Marty Bogdanowicz, są bardzo korzystne zarówno dla dzieci praworęcznych, jak i leworęcznych. Pracując tą metodą zauważyłyśmy, że dzieci dużo łatwiej zapamiętują kierunek pisania liter i kreślenia wzorów literopodobnych, uczą się, która strona jest lewa, a która prawa, lepiej orientują się w przestrzeni. Stosowanie metody Dobrego Startu w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi przynosi wiele korzyści: rozwija aktywność dziecka, rozwija funkcje percepcyjno - motoryczne, usprawnia funkcje poszczególnych analizatorów uczestniczących w procesie czytania i pisania, ćwiczy koordynację wzrokowo - słuchowo - ruchową, działa tonizująco na system nerwowy dziecka. Dzieci są zainteresowane i  aktywne,  ponieważ  w czasie tych zajęć cały czas coś się dzieje,    a  poszczególne  czynności  nie  trwają zbyt długo.  Każdemu  zajęciu towarzyszy piosenka,  a  większość  dzieci  niepełnosprawnych  lubi  słuchać  piosenek, lubi zabawy ruchowe i taneczne przy piosence i grę na instrumentach perkusyjnych. Metoda Dobrego startu obejmuje ćwiczenia: ruchowe, ruchowo - słuchowe i ruchowo - słuchowo - wzrokowe.

Zabawy z chustą animacyjną wg Pedagogiki Zabawy pozwalają na łączenie wrażeń wzrokowych, dotykowych i ruchu. Wprowadzają radosny nastrój i odprężenie. Pomagają w budowaniu pozytywnych relacji miedzy dziećmi, w budowaniu zaufania, poprzez wywoływanie pozytywnych emocji. Chusta stanowi dla dzieci dużą atrakcję. Zabawy z chustą umożliwiają łatwiejsze zapamiętanie imion kolegów, integrują grupę poprzez dążenie do osiągnięcia wspólnego celu, zachęcają do nawiązywania kontaktów i współpracy, ćwiczą refleks i spostrzegawczość, ćwiczą zwinność i zręczność, rozwijają precyzje ruchów i motorykę małą, uczą rozpoznawania kolorów, ćwiczą percepcje wzrokową, pamięć i spostrzegawczość, uczą zasad i ich przestrzegania, rozwijają wyobraźnię. Chustę można wykorzystywać podczas wielu zajęć. Powoduje to zwiększenie zainteresowania i aktywności dzieci.

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne ma za zadanie zaspokajanie naturalnych potrzeb dziecka, dotyczących kontaktów z dorosłymi, a w tym przypadku z rówieśnikami. Genialność tej metody polega na naturalności i prostocie. Ćwiczenia i zabawy te maja zastosowanie we wspomaganiu i stymulowaniu rozwoju dziecka. Założeniem tej metody jest rozwijanie przez ruch świadomości własnego ciała, usprawnianie ruchowe, kształtowanie świadomości przestrzeni i działania w niej, kształtowanie umiejętności dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi, uczenie współpracy z partnerem i grupą.

Metoda M. i Ch. Knill. Celem nadrzędnym zajęć jest rozwijanie świadomości i wrażliwości dzieci na wzajemne kontakty, sygnały i reakcje. W naszym przedszkolu wykorzystujemy metodę Knillów do ćwiczeń z całą grupą dzieci. Dzieci ćwiczą indywidualnie bądź w parach. Oprócz właściwości terapeutycznych metoda ta pozwala na kształtowanie u dzieci świadomości własnego ciała, jak też na poznawanie ciała drugiej osoby. Ćwiczenia według metody Knillów świetnie nadają się do integrowania grupy, zachęcania dzieci do nawiązywania relacji społecznych. Rozwijają u dzieci skupienie uwagi. Oprócz tego w czasie ćwiczeń można kształtować prawidłową postawę ciała w różnych pozycjach wyjściowych: w staniu, leżeniu na plecach, na brzuchu, w siadzie skrzyżnym, prostym podpartym, itd. W metodzie Knillów podstawowym elementem jest ruch. Ważną częścią składową sesji jest muzyka, specjalnie skomponowana dla potrzeb tejże metody. Stanowi ona obudowę, wspierającą zajęcia z dziećmi oraz nieodłączny element pracy metodą Knillów. Muzyka towarzyszy wykonywanym czynnościom przez cały czas trwania zajęć. Zwiększa i stymuluje uwagę dzieci, kieruje nią i motywuje do określonej aktywności. Dzieci słysząc ją domyślają się, co może się teraz zdarzyć i jakie ruchy należy w danym momencie wykonać.