• Skąd się biorą niegrzeczne dzieci?

Co właściwie oznacza zwrot jesteś niegrzeczny?/jesteś niegrzeczna?

Co mamy na myśli, mówiąc tak? Czy to, że dziecko cechuje się niegrzecznością?

A  może jest to cecha jego temperamentu lub charakteru?

Sądzę, że można się zgodzić, iż dziecko, owszem, może zachowywać się w sposób niezgodny z oczekiwaniami dorosłego – czytaj: niewłaściwy, nieodpowiedni, niegrzeczny, ale samo w  sobie takie nie jest.

Niesłuszne byłoby przypisywanie dziecku niegrzeczności jako cechy osobowej. Może się wydawać, że zwrot jesteś niegrzeczny niewiele różni się od komunikatu zachowujesz się niegrzecznie. Ale tak nie jest. Wystarczy się zastanowić, jak odbiera, jak rozumie je dziecko. Bo czy oba te komunikaty z perspektywy dziecka oznaczają to samo?

Kiedy mówimy do dziecka jesteś niegrzeczny, brzmi to tak, jakby niegrzeczność była jego stałą cechą. A przecież maluch kształtuje pojęcie swojego ja oraz swoją samoocenę głównie na podstawie informacji zwrotnych, jakie uzyskuje od osób znaczących – rodziców, opiekunów, wychowawców...

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW:

Jak wychować grzeczne dziecko, czyli co pomaga wspierać emocjonalno-społeczny rozwój dziecka?

• Poznawaj siebie – bądź świadomy swoich emocji, potrzeb i motywacji.
          • Staraj się rozpoznać temperament, emocje i potrzeby dziecka – nieustannie odkrywaj, w jaki sposób na nie odpowiadać.
          • Wspieraj dziecko w poznawaniu siebie, jego własnych emocji i potrzeb.
          • Ucz dziecko dostrzegać i uwzględniać emocje i potrzeby innych ludzi.
          • Spójrz na świat z pozycji dziecka – wytycz szlak i granice, bądź dla niego wzorem i przykładem.
          • Komunikuj, zamiast oceniać i krytykować – komunikuj się z dzieckiem w sposób konkretny i budujący.
          • Jeśli zabierasz dziecku jego narzędzie wpływu na otoczenie, daj mu w zamian inne, dojrzalsze i bardziej adaptacyjne. Innymi słowy: jeśli zabraniasz dziecku określonego zachowania, wskaż mu, jakie zachowanie jest oczekiwane.
          • Nie nagradzaj zachowania, którego nie akceptujesz. Wzmacniaj to, którego oczekujesz. W ten sposób pomożesz dziecku zobaczyć, jak korzystne, efektywne i przydatne ono jest.
          • Bądź stanowczy, konsekwentny – odwołuj się do dobra dziecka.
          • Zafascynuj dziecko poznawaniem siebie samego i świata wartości społecznych.

Całość artykułu znajduje się w linku poniżej:

skad-sie-biora-niegrzeczne-dzieci-207-1338.pdf

Źródło: Bliżej Przedszkola