Kubusie

Czego uczymy się w przedszkolu

PAŹDZIERNIK 2018 r.

Bloki tematyczne: „Jesień w sadzie i ogrodzie”,

„Jesień w lesie”

1. Doskonalenie umiejętności samoobsługowych – mycie i wycieranie rąk, zdejmowanie i ubieranie kapci oraz poszczególnych części garderoby. Podejmowanie prób samodzielnego jedzenia przy użyciu sztućców.
  2. Kształtowanie poprawnych relacji społecznych w grupie, poprzez wspólny śpiew, zabawy ruchowe, śpiewno – kołowe, zabawy paluszkowe, wierszyki.
  3. Doskonalenie percepcji wzrokowej oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej poprzez ćwiczenia manipulacyjne.
  4. Rozwijanie sprawności manualnej poprzez zabawy materiałem sypkim, lepienie z różnych mas plastycznych, malowanie palcami, pędzlem, gąbkami.
  5. Częste przebywanie na  świeżym powietrzu. Obserwowanie jesiennej aury podczas spacerów. Podejmowanie rozmów na temat jesiennej pogody i typowych dla niej zjawisk atmosferycznych, utrwalanie ich nazw.
  6. Wdrażanie do bezpiecznego poruszania się parami i nie oddalania się od grupy podczas wspólnych wyjść.
  7. Wielozmysłowe poznawanie podstawowych owoców i warzyw.  Rozpoznawanie ich cech charakterystycznych.
  8. Poznawanie podstawowych zwierząt leśnych oraz grzybów w  oparciu  o proste wiersze, historyjki obrazkowe piosenki i ilustracje.
  9. Podejmowanie prób klasyfikowania według jednej lub dwóch cech oraz rozumienie i używanie pojęć: "mniej" i "więcej".
  10. Przeprowadzanie zabaw mających na celu utrwalenie nazw podstawowych kolorów.
  11. Prowadzenie ćwiczeń gimnastycznych mających na celu rozwój sprawności ruchowej oraz motoryki małej i dużej.
  12. Nauka piosenki "Małe czerwone jabłuszko".
  13. Zabawy kołowe ze śpiewem - ilustracyjne: "Mała Marysia", "Pac gruszka".
  14. Słuchanie wiersza "Idziemy do sadu" B. Forma.

WRZESIEŃ 2018 r.

Blok tematyczny: "Jestem przedszkolakiem"

1. Poznawanie nowych kolegów i nauczycielek w grupie – nawiązywanie kontaktów społecznych, poznawanie imion. Wdrażanie do udziału we wspólnych zajęciach i zabawach.
  2. Poznawanie najbliższego otoczenia – sali, łazienki, szatni, pomieszczeń przedszkola, otoczenia przedszkola (ogród przedszkolny, plac zabaw, teren wokół przedszkola).
  3. Poznawanie zasad obowiązujących w grupie ("Nasze zasady"). Rozwijanie umiejętności słuchania i rozumienia poleceń nauczycielki oraz wykonywania ich. Zgodna zabawa z kolegami. Bezpieczne korzystanie z zabawek. Odkładanie zabawek na wyznaczone miejsce. Wdrażanie do nie oddalania się od grupy bez zgody nauczyciela.
  4. Doskonalenie czynności samoobsługowych w toalecie, podczas posiłków, ubierania i rozbierania się. Szczególne zwracanie uwagi na prawidłowe siedzenie przy stole.
  5. Uczestnictwo w zabawach i zajęciach kształtujących umiejętność współdziałania (ćwiczenia wg Knillów, zabawy z chustą animacyjną wg pedagogiki zabawy).
  6. Rozwijanie małej motoryki poprzez zajęcia plastyczne – rysowanie, malowanie, lepienie z mas plastycznych.
  7. Ćwiczenia słuchowe - rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez przedmioty, dźwięków instrumentów, głosu kolegów.
  8. Słuchanie opowiadań ilustrowanych obrazkami oraz wierszy - rozwijanie mowy i myślenia.
  9. Przeliczanie, klasyfikowanie, porównywanie wielkości, zabawa figurami geometrycznymi.
  10. Rozpoznawanie znanych dzieciom przedmiotów za pomocą dotyku.
  11. Zabawa "Co się zmieniło" - kształtowanie spostrzegawczości.
  12. Osłuchanie się z piosenkami "Idą dzieci do przedszkola", "Jestem sobie przedszkolaczek". Zabawy z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.
  13. Nauka wiersza "Przedszkole to jest mały światek".
  14. Poznawanie zabaw ze śpiewem: "Karuzela", "Balonik", "Gimnastyka".
  15. Zabawy paluszkowe "Pieski", Rodzinka paluszków".
  16. Poznawanie zasad bezpiecznej zabawy na terenie przedszkola, w ogrodzie przedszkolnym i na placu zabaw.
  17. Poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w szatni, w łazience, w sali gimnastycznej.