• Czego uczymy się w przedszkolu

•  Nasze panie:
          Katarzyna Adamczyk
          Sylwia Szczyra

ZAMIERZENIA DO PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ
          W GRUPIE DZIECI 3-4 LETNICH „MALEŃSTWA”
          NA MIESIĄC LISTOPAD

Bloki tematyczne:

1. Jesienna muzyka.

2. Leśne przygotowania do zimy.

1. Zapoznanie z jesienna pogoda- poznanie takich zjawisk jak „mżawka, mgła, deszcz, burza”

2. Słuchanie opowiadań, wierszy, bajek związanych z przerabianym materiałem.
          „Wodne wędrówki” , „Jesienią w parku” , „Wiewióreczka Nobo i złoty orzeszek”

3. Nauka piosenki : „A ja deszczu się nie boje”

4.  Rozwijanie naturalnej kreatywności dziecka w różnych formach aktywności (działalność plastyczna, muzyczna, ruchowa)

5. Zapoznanie ze zwierzętami, które można spotkać w lesie; wiewiórka, lis, dzik, sarna

6. Rozwijanie umiejętności matematycznych – liczenie obiektów w zakresie 3, łączenie przedmiotów ze wglądu na wybraną cechę, porównywanie wielkości, kształtu.

7. Pogłębianie doświadczeń plastycznych poprzez różnorodną działalność plastyczną dzieci: lepienie, kolorowanie.

ZAMIERZENIA DO PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ
          W GRUPIE DZIECI 3-4 LETNICH „MALEŃSTWA”
          NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK

Bloki tematyczne:

1. Pani Jesień puka do drzwi.
          2. Jesień w sadzie i ogrodzie.

1. Zaznajomienie z obecną porą roku – poszukiwanie darów jesieni. Zapoznanie z dębem i kasztanowcem oraz ich owocami.
          2. Słuchanie opowiadań, wierszy, bajek związanych z przerabianym materiałem. Nauka piosenek – „Kolorowe listki”, „Dwa kasztany”,
            „Małe czerwone jabłuszko”.
          3. Rozpoznawanie i nazywanie owoców i warzyw. Uczenie się poprzez badanie i doświadczenia zmysłowe - dotyk i smak. Wdrażanie do postawy prozdrowotnej -  zachęcanie do zjadania owoców i warzyw jako źródła witamin. Wspólne pieczenie ciasta.
          4. Zabawy ruchowe, naśladowcze, muzyczne – nauka reagowania na zmiany dźwięków w muzyce, rozpoznawanie tempa – szybko-wolno.
          5. Rozwijanie umiejętności matematycznych – liczenie obiektów w zakresie 3, łączenie przedmiotów ze wglądu na wybraną cechę, porównywanie wielkości, kształtu.
          6. Rozwijanie sprawności manualnej poprzez zabawy plastyczne: lepienie z masy solnej, malowanie farbami, zabawy materiałem sypkim – ryż, kasza.
          7. Uczestnictwo w spacerach na świeżym powietrzu – wdrażanie dzieci do dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie oraz piękna jesieni.

W GRUPIE „MALEŃSTWA” NA MIESIĄC WRZESIEŃ

Realizowany blok tematyczny:

Mój przedszkolny świat.

1. Integracja dzieci w grupie – kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów rówieśniczych, społecznych, poznawanie imion. Wdrażanie do udziału we wspólnych zajęciach i zabawach naśladowczych, integracyjnych.

1. Poznajemy przedszkole – zapoznanie się z najbliższym otoczeniem – salą, łazienką,  szatnią, pomieszczeniami przedszkola, terenem wokół przedszkola. Zapoznanie z pracownikami przedszkola.

1. Poznawanie zasad obowiązujących w grupie ("Nasze zasady"). Rozwijanie umiejętności słuchania i rozumienia poleceń nauczycielki oraz wykonywania ich. Zgodna zabawa z kolegami. Bezpieczne korzystanie z zabawek. Odkładanie zabawek na wyznaczone miejsce. Wdrażanie do nie oddalania się od grupy bez zgody nauczyciela.

1. Doskonalenie czynności samoobsługowych w toalecie, podczas posiłków, ubierania i rozbierania się. Szczególne zwracanie uwagi na prawidłowe siedzenie przy stole.

1. Spotkanie z policjantem - oswojenie dzieci z rolą policjanta, omówienie zagrożeń płynących z niebezpiecznych zabaw, oddalania się od dorosłych.

1. Słuchanie opowiadań, wierszy i piosenek związanych omawianą tematyką.

2. Udział w zabawach i ćwiczeniach ruchowych, śpiewno-kołowych w sali oraz na świeżym powietrzu.

1. Pogłębianie doświadczeń plastycznych poprzez różnorodną działalność plastyczną dzieci: lepienie, kolorowanie.

• pp19@wodzislaw-slaski.pl
      • os. XXX lecia 30 44-286 Wodzisław Śl.
      • Miasto Wodzisław Śląski
      • Śląskie Kuratorium Oświaty Delegatura w Rybniku
      • Publiczne Przedszkole Nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi w Wodzisławiu Śl. 23 1240 4357 1111 0010 3971 9110
      • numer konta Rady Rodziców działającej przy Publicznym Przedszkolu nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi 39 8436 0003 0101 0430 5655 0002