Projekt "Przedszkola bez granic" Projekt "U źródeł rozwoju dziecka - widzę, słyszę, mówię, skaczę"

Projekt "Przedszkola bez granic"

Nasze przedszkole brało udział w projekcie "Przedszkola bez granic". Projekt ten był realizowany dzięki środkom unijnym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”, w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia.

W dniach 21.02. - 22.02.2017 r. nasze nauczycielki wyjechały do Ostrawy, aby poznać specyfikę pracy czeskich przedszkoli. Z kolei w dniach 16.03. - 17.03.2017 r. my gościliśmy nauczycielki pracujące w zaprzyjaźnionych czeskich przedszkolach. Głównym celem projektu było nawiązanie współpracy pomiędzy czeskimi i polskimi przedszkolami. Każdy kraj ma swój system nauczania i własne doświadczenia. Warsztaty prowadzone w ramach działań kluczowych, wzbogacą nie tylko pedagogów, ale i osoby odpowiedzialne za zarządzanie systemem edukacji. Dzięki projektowi możliwe będzie także zaznajomienie ze soba dzieci z obu stron granicy, które uświadomią sobie, że pomimo dzielących nas różnic jesteśmy sobie bliscy.

Nasza wspólpraca z Czechami rozpoczęła się wizytą w Ostrawie, gdzie nauczyciele z wodzisławskich placówek mieli okazję obserwować pracę z dziećmi w kilku przedszkolach. Nauczyciele kładą tam ogromny nacisk na usprawnianie mowy u swoich wychowanków. Wielu z nich prowdzi jednocześnie zajęcia logopedyczne. Mogliśmy zobaczyć zajęcia prowadzone w grupie dzieci autystycznych, zwiedziliśmy pracownię kreatywności, uczestniczyliśmy także w zajęciach, w których wykorzystywano nowoczesny sprzęt: tablety, tablice interaktywne, maty interaktywne.

Następnie nauczyciele z Wodzisławia i Ostrawy odwiedzili muzeum techniki w Witkowicach. Następnego dnia wszyscy uczestniczyliśmy w warsztatach na temat "Wykorzystanie techniki w pracy z dziećmi".

odwiedzamy przedszkola w Ostrawie

w muzeum techniki

Podczas wizyty nauczycieli z Czech wymieniliśmy swoje doświadczenia w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nauczycielki obserwowały między innymi zajęcia logopedyczne z dzieckiem z afazją, zajęcia w grupie terapeutycznej, prowadzone metodą Knillów "Świadomość ciała" oraz zajęcia w poszczególnych grupach wiekowych: ćwiczenia gimnastyczne, zajęcia z chustą animacyjną wg pedagogiki zabawy i zajęcia z przygotowania do nauki czytania i pisania. Nasi nauczyciele biorący udział w projekcie i goście uczestniczyli także w szkoleniu prowadzonym przez panią Beatę Ignaczewską nt. "Terapia behawioralna".

wizyta nauczycieli z Ostrawy

11 maja przedszkolaki z naszego miasta oraz nauczyciele, biorący udział w projekcie, odwiedzili kilka przedszkoli w Ostrawie. Poznaliśmy wygląd przedszkoli, dzieci uczestniczyły we współnych zajęciach i zabawach: w zabawach ruchowych z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu gimnastycznego, w zajęciach muzykoterapii, w zabawach na tablicach interaktywnych. Nastepnie  wspólnie  wyjechaliśmy do muzeum techniki w Witkowicach. Tam czekała na nas wszystkich wspaniała zabawa. Na początku wzięliśmy udział w pokazie nt. "Nauka, czy magia", a potem czekała już na nas tylko zabawa: ogromna piaskownica, plac budowy, kuchnia, doświadczenia z wodą, gabinet lekarski - sala operacyjna, studio nagrań i wiele innych atrakcji.

w przedszkolach

w świecie techniki

9 czerwca do Wodzisławia Śląskiego przyjechały dzieci z Czech, w ramach projektu "Przedszkola bez granic". Część przedszkolaków razem z opiekunami odwiedziła nasze przedszkole. Dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach z rówieśnikami z Polski, miały możliwość zabawy w naszej salce gimnastycznej, w basenie z piłeczkami i w Sali Doświadczania Świata. Dużą atrakcją dla naszych gości był udział w zajęciach dogoterapii i program artystyczny przygotowany przez grupę Króliczki. Kolejnym punktem odwiedzin była wycieczka do Miasteczka Westernowego Twinpigs w Żorach, w której brały także udział nasze przedszkolaki uczestniczące w projekcie.

Zdjęcie użytkownika Publiczne Przedszkole nr 19  w Wodzisławiu Śląskim.