• O mnie

„Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z ludźmi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć
          i wyobrażać sobie lepszy świat...”

[Robert Fulghum]

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku Pedagogika pracy socjalnej i opiekuńczo – wychowawczej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz studiów podyplomowych: Pedagogika przedszkolna z zarządzaniem przedszkolem na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Oligofrenopedagogika (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną) w Instytucie Studiów Podyplomowych Wyższej Szkoły Komunikowania, politologii i stosunków międzynarodowych w Warszawie. W 2018 r. ukończyłam studia podyplomowe w zakresie: "Diagnoza, terapia pedagogiczna i rewalidacja indywidualna", studia te umożliwiły mi prowadzenie zajęć rewalidacyjnych z dziećmi o specjalych potrzebach edukacyjnych.
          Obecnie jestem nauczycielem mianowanym.

Praca w Przedszkolu nie pozwala „na stanie w miejscu”, jest dla mnie pasją i misją. Dlatego ukończyłam 3 - modułowe szkolenie z zakresu terapii behawioralnej w teorii i praktyce dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu. Uczestniczyłam i nadal biorę udział w kursach organizowanych przez Akademię Twórczego Nauczyciela w ramach realizacji innowacyjnego programu nt. "Kreatywna edukacja - twórcze rozwiązywanie problemów w szkołach i przedszkolach Wodzisławia Śląskiego nt. „Liderzy kreatywnej edukacji”, "Ciekawie, kreatywnie innowacyjnie - inspiracje do pracy metodycznej w programie TRP - strategia uczenia (się) uczniów". Kursy te pozwoliły mi poznać koncepcję programu nauczania TRP, jego cele oraz założenia i od czterech lat prowadzę zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem metod TRP, których celem jest między innymi kształcenie u dzieci umiejętności samodzielnego myślenia, działania i wyciągania wniosków. Prowadzę i przygotowuję drużyny do udziału w Wodzisławskim Festiwalu Kreatywności.

Ponadto stale podnoszę swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach poświęconych tematyce pracy z dzieckiem, m.in.:

• 100 -  godzinny kurs „Arteterapia i terapia zajęciowa”,
          • szkolenie „Jak pracować z dzieckiem autystycznym w przedszkolu’,
          • warsztaty metodyczne : „Aktywne słuchanie muzyki wg metody Batii Strauss”
          • warsztaty „Bumbumkowe poruszanki, czyli rozwijające zabawy ruchowe dla dzieci”. Realizujący program wieloaspektowego wspierania rozwoju dzieci poprzez ruch i muzykę: Muzyka – Ruch – Rozwój,
          • warsztaty muzyczno - teatralne "Kolorowe nutki", "Roztańczone cztery pory roku",
          • warsztaty "Organizacja pomocy psychologiczno - pedagigicznej w przedszkolu/szkole/placówce,
          • szkolenie „Alternatywne metody porozumiewania się (AAC)",
          • szkolenie „Sala Doświadczania Świata jako sposób na stymulację rozwoju zmysłów",
          • szkolenie „Wykrywanie wczesnych zaburzeń procesów integracji sensorycznej (SI) u dzieci”,
          • szkolenie "Wprowadzanie do czytania wg pedagogiki Marii Montessori - koszyki językowe".

Największą satysfakcję zawodową dają mi osiągane przez nasze dzieci sukcesy. Nawet te najmniejsze motywują mnie do dalszej pracy.  „Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, nauczyciel również czegoś się uczy” (P. Coelho). Dzięki pracy z dziećmi zrozumiałam, że przebywanie z nimi wzbogaca człowieka, gdyż wymaga patrzenia na świat ich oczami, co dla nas dorosłych bywa niezwykle trudne.  I choć nie zawsze jest łatwo, warto się starać, aby usłyszeć „Kocham Cię Pani”, a w szafie mieć tony rysunków Elsy, księżniczek i innych bajkowych postaci.