• Zajęcia z neurologopedą

Czy okres przedszkolny to nie za wcześnie na zajęcia logopedyczne? Przecież mowa mojego dziecka jeszcze się rozwija. Może warto jeszcze trochę poczekać?  To myśli, które zaprzątają głowę wielu rodzicom. Często niepotrzebnie…

W naszym przedszkolu dzieci mają zapewnioną stałą opiekę logopedyczną. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i rodziców.  Rodzice mają na miejscu specjalistę, który otacza opieką ich pociechy.  Natomiast dzieci bawiąc się usprawniają narządy artykulacyjne, wzbogacają zasób słownictwa, stymulują rozwój zarówno mowy, jak  i komunikacji. No i najważniejsze pozbywają się wady wymowy i różnego rodzaju nieprawidłowości z którymi przychodzą od września  do przedszkola.

A jak to wygląda.  Na początku każdego roku szkolnego przeprowadzane są przesiewowe badania logopedyczne wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola, zarówno tych nowo przyjętych,  jak i dzieci starszych. Podczas badań logopeda ocenia przede wszystkim poziom mowy czynnej i biernej. Logopeda skupia się również na wszystkich pozostałych czynnikach, które mogą zaburzać rozwój mowy i komunikacji tj. sposobie oddychania, budowie anatomicznej aparatu mowy, stanie uzębienia, poziomie słuchu, rozumienia, pamięci, czy rozwoju motorycznym. Logopeda bierze pod uwagę całościowy rozwój dziecka i w razie konieczności sugeruje rodzicom konsultacje z innymi specjalistami np. ortodontą, stomatologiem, czy laryngologiem. W przedszkolu konsultuje się z nauczycielami grup oraz specjalistami tj. psychologiem, surdopedagogiem, rehabilitantem ruchowym czy oligofrenopedagogiem. Po zakończonych badaniach dzieci z zaburzeniami i wadami mowy zostają zakwalifikowane do terapii logopedycznej. Jednak ostateczna decyzja, czy dziecko będzie uczęszczać na zajęcia logopedyczne należy zawsze do rodzica. Dodatkowo w  najstarszych grupach przedszkolnych raz w tygodniu prowadzone są profilaktyczne zajęcia logopedyczne, podczas których dzieci rozwijają kompetencje i sprawności językowe.

Wśród wad wymowy najczęściej występujących  u dzieci w wieku przedszkolnym są dyslalie, czyli zaburzenia wymowy, polegające na nieprawidłowej artykulacji jednej lub większej ilości głosek.  Wśród dyslalii najczęstsze to:

a) sygmatyzm (seplenienie) –  czyli zaburzona realizacja głosek s, z, c, dz; ś, ź, ć, dź; sz, ż, cz, dż.   Najczęściej spotykane rodzaje sygmatyzmu to:

– sygmatyzm międzyzębowy (seplenienie międzyzębowe) – kiedy dziecko realizuje wyżej wymienione głoski wsuwając język między zęby.

– sygmatyzm boczny – w czasie artykulacji dziecko niesymetrycznie układa cały język, co powoduje, że szczelina nie tworzy się w linii środkowej lecz z boku.

b) rotacyzm (zwany też reraniem) – nieprawidłowa realizacja głoski r (np. r gardłowe-tzw. francuskie lub zero fonetyczne)

c) kappacyzm– niewłaściwa artykulacja głoski k,

d) gammacyzm– zaburzona realizacja głoski g,

e) lambdacyzm– nieprawidłowa realizacja głoski l,

f) betacyzm– nieprawidłowe realizowanie głoski b,

g) mowa bezdźwięczna– artykułowanie głosek dźwięcznych, jako bezdźwięczne (np. Basia = Pasia, balon = palon, góra = kura, itd.)

h) rynolalia – polega na mówieniu z nieprawidłowym rezonansem nosowym (w języku potocznym: mówienie przez nos, nosowanie)

i) inne odchylenia od normy.

Przedszkolne zajęcia logopedyczne zawsze przybierają formę zabawy, są dopasowane do zainteresowań i możliwości konkretnego dziecka, a także często  do tematyki realizowanej w danym miesiącu w danej grupie przedszkolnej. Zajęcia z reguły odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają łącznie 45 min. Przedszkole posiada oddzielny  gabinet logopedyczny, który jest wyposażony w szereg pomocy dydaktycznych, terapeutycznych i multimedialnych m.in. pakiet programów multimedialnych “Logopedia”, służących do diagnozy i terapii logopedycznej, programy terapeutyczne -  “Wczesne wspomaganie rozwoju. Z Tosią przez cztery pory roku”, “Logo-gry”, “Mówiące obrazki”, “ Zabawy słowem”, czy pomoce dydaktyczne AAC - “Makaton” i “Mówik”.

Nasz logopeda w swojej pracy skupia się przede wszystkim na usuwaniu wad wymowy i różnego rodzaju nieprawidłowości już u trzylatków, dzięki czemu nasze dzieci kończąc edukację przedszkolną w dużej mierze osiągają dojrzałość szkolną w zakresie rozwoju mowy.