• Zajęcia z surdopedagogiem

Surdopedagogika to specjalistyczna dziedzina pedagogiki, która  zajmuje się nauczaniem, wychowaniem oraz rehabilitacją osób z uszkodzonym słuchem. Osoby te również słyszą, ale inaczej. Bodźce docierają do nich za pośrednictwem innych, nieuszkodzonych zmysłów, głównie przez wzrok, dotyk, smak oraz zapach. Osoby z zaburzonym słuchem, podobnie jak osoby niewidome, mają bardzo wyczulony zmysł dotyku, porozumiewają się bowiem za pomocą gestów, w tym języka migowego. Pozostałe zmysły stają się ich przepustką do naszego świata: świata pewnego dźwięków, hałasów, muzyki i… głosu. To właśnie zadanie dla surdopedagogiki: pomoc w odnalezieniu się osobie z uszkodzonym słuchem we współczesnym świecie i umożliwienie jej funkcjonowania na jak najlepszym poziomie.

U dzieci w wieku przedszkolnym nauka to zabawa. Dziecko z uszkodzonym słuchem nieco inaczej rozumie otaczający świat. Praca surdopedagoga polega na nauce i wyjaśnianiu, poprzez ćwiczenia wszystkiego, co dziecko zastaje w życiu. Dziecko żyje w rodzinie, w środowisku rówieśników, w społeczeństwie itd.

– i właśnie w naturalnych dla siebie sytuacjach powinno ćwiczyć.
           U dzieci w wieku przedszkolnym z uszkodzonym słuchem należy wypracować ( w systemie zabawowym ):

• sprawność ruchową, (motorykę dużą i małą),
      • uwagę i spostrzegawczość,
      • samodzielność i wytrwałość,
      • umiejętność naśladownictwa,
      • pamięć i wyobraźnię,
      • rozumowanie i wnioskowanie (klasyfikacje tematyczne i atematyczne, szeregowanie, myślenie przyczynowo- skutkowe, myślenie indukcyjne),
      • nabywanie wiadomości i umiejętności (w tym spraw moralno – społecznych),
      • ćwiczenia rozwijające mowę bierną i czynną (w tym mowa dźwiękowa i odczytywanie mowy z ust, nauka prawidłowego oddechu),
      • ćwiczenia przygotowujące do nauki czytania,
      • ćwiczenia przygotowujące do nauki pisania,
      • ćwiczenia rozwijające myślenie tematyczne,
      • ćwiczenia na orientację w odległości i kierunkach.