• Zajęcia z rehabilitantem ruchowym

• Rehabilitacji ruchowa w przedszkolu to szereg oddziaływań stymulujących, prowadzonych w formie zabaw, ćwiczeń, gier ruchowych.Mają one na celu wyrównanie lub zmniejszenie zaburzeń uwarunkowanych uszkodzeniem OUN, minimalizowanie trudności rozwojowych dziecka, wspomaganie jego rozwoju psychomotorycznego, korygowanie ewentualnych zaburzeń w rozwoju funkcji percepcyjno-motorycznych, wpływają również na ogólną poprawę rozwoju umysłowego dziecka. Zajęcia są prowadzone indywidualnie - ukieronkowane są głównie na poprawę funkcji motorycznych, mają pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie.Celem ćwiczeń jest podniesienie sprawności dzieci i ułatwienie im funkcjonowania w grupie rówieśników.

Podczas zajęć prowadzone są elementy różnych metod i programów wspierających rozwój dzieci, m.in:

- metody Vojty

- elementy metody NDT Bobath

- metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.

masaż.

Wszystkie stosowane podczas zajęć oddziaływania dobrane są do indywidualnych potrzeb i możliwości psychoruchowych dzieci.Uzyskiwana w wyniku ćwiczeń poprawa sprawności ruchowej daje dzieciom szansę na większą samodzielność oraz zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności.

Głównym zadaniem rehabilitacji ruchowej jest kształtowanie maksymalnej możliwości fizycznej i komfortu życia dziecka. Wiodące cele to:

- doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej

- rozluźnienie i uelastycznienie zbyt silnych napięć mięśniowych, wyrabianie płynności ruchu

- usprawnienie ogólnej koordynacji ruchów i kontroli nad własnym ciałem

- tworzenie trwałych skojarzeń między doznaniami kinestetycznymi a graficznymi

- wyrabianie koordynacji wzrokowo ruchowej

- kształtowanie świadomości własnego ciała

- rozwijanie poczucia bezpieczeństwa oraz zdobywanie pewności siebie

- poprawa zakresu samoobsługi,

- zabezpieczenie prawidłowych pozycji wyjściowych,

- korektę ustawienia punktów kluczowych ciała: głowy, obręczy barkowej, stóp,

- doskonalenie postawy,