- Pozytywna komunikacja w grupie przedszkolnej - NOWE
- Dziecko w sytuacji kryzysowej
- Zdrowy styl życia od najmłodszych lat
- Jak chwalić dziecko tak, by pochwała odniosła rezultat?
- Czy moje dziecko poradzi sobie w szkole?
- O plastiku i patyku, czyli zabawki w otoczeniu naszych dzieci
- O kolejnym renesansie montessoriańskiej edukacji przedszkolnej w Polsce
- Dlaczego warto pozwolić dziecku być samodzielnym?
- Skąd się biorą niegrzeczne dzieci?
- Integracja sensoryczna
- Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych
- Jak pomóc wysoko wrażliwym dzieciom
Integracja sensoryczna
Coraz częściej sięgamy po pomysły na edukację małych dzieci i rozwiązania, które mają pomóc zrozumieć nam zachowanie i postawę dziecka, a nie tylko dostarczać rozwiązań metodycznych.
Doceniamy też różnorodność sposobów uczenia się. Nauczyciele większą wagę przywiązują do zastanawiania się nad źródłami tego, w jaki sposób uczą się dzieci.
Jedną z propozycji poszukiwania odpowiedzi na to, jak efektywnie planować edukację dzieci i jakie konkretne rozwiązania stosować, jest teoria integracji sensorycznej.
Po edukację przez zmysły nauczyciele często sięgają intuicyjnie, chcąc uatrakcyjnić i uczynić proces edukacji bardziej efektywnym. Warto przywołać choćby to, że zmysły powonienia i smaku ściśle korespondują z emocjami i pamięcią, więc mają związek z uczeniem się.
Czym jest integracja sensoryczna?
Integracja sensoryczna to teoria, u podstaw której leży między innymi założenie, że nasz sposób funkcjonowania na poziomie fizjologicznym, poznawczym, emocjonalnym i społecznym zależy od tego, w jaki sposób nasz układ nerwowy odbiera i porządkuje bodźce docierające do nas przez zmysły. Z punktu widzenia edukacji szczególnie istotne wydaje się tutaj założenie, że możemy usprawniać działanie układu nerwowego, a co za tym idzie wpływać na to, jak dziecko będzie reagować w określonych sytuacjach.Innymi słowy, przez określone działania, ćwiczenia i tworzenie sprzyjających warunków (zdawałoby się tylko na poziomie fizjologicznym) możemy pomóc dziecku reagować na otaczający świat w sposób bardziej adekwatny pod względem poznawczym, emocjonalnym i społecznym.
Teoria integracji sensorycznej podaje również, że każdy z nas ma nieuświadomioną wewnętrzną skłonność do dążenia do integracji sensorycznej właśnie, a więc do tego, by nasze odpowiedzi na bodźce były jak najbardziej celowe, sensowne i pozwalały nam w sposób satysfakcjonujący radzić sobie w każdej sytuacji. Biorąc to pod uwagę, warto, by nauczyciele poddali chwili refleksji nietypowe czy niezrozumiałe reakcje dziecka w pewnych sytuacjach. Być może taka reakcja jest w danej chwili dla dziecka najlepszą na jego miarę próbą poradzenia sobie z bodźcami, które do niego docierają. W skrócie można takie zachowania nazwać reakcjami adaptacyjnymi...
Całość artykułu dostępna w linku poniżej:
integracja-sensoryczna-wykorzystanie-w-edukacji-i-diagnozie-pedagogicznej-dzieci-w-wieku-przedsz.pdf
Źródło: Bliżej Przedszkola