- Pozytywna komunikacja w grupie przedszkolnej - NOWE
- Dziecko w sytuacji kryzysowej
- Zdrowy styl życia od najmłodszych lat
- Jak chwalić dziecko tak, by pochwała odniosła rezultat?
- Czy moje dziecko poradzi sobie w szkole?
- O plastiku i patyku, czyli zabawki w otoczeniu naszych dzieci
- O kolejnym renesansie montessoriańskiej edukacji przedszkolnej w Polsce
- Dlaczego warto pozwolić dziecku być samodzielnym?
- Skąd się biorą niegrzeczne dzieci?
- Integracja sensoryczna
- Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych
- Jak pomóc wysoko wrażliwym dzieciom
Dlaczego warto pozwolić dziecku być samodzielnym?
Przedszkolak w domu to wiele radości i prawdziwe wyzwanie.
Przedszkolak w przedszkolu – podobnie.
Jest jednak pewna różnica w byciu przedszkolakiem w domu i w przedszkolu.
Co nie służy podejmowaniu nowych doświadczeń i samodzielności:
• Wyręczanie – to pokazanie dziecku, że dorosły nie wierzy, że maluch sobie poradzi z nowym wyzwaniem. Jeśli rodzice nie wierzą, dlaczego ja miałbym uwierzyć, że dam sobie radę?
• Zbyt wiele zakazów i nakazów – podczas nauki mogą zdarzyć się wypadki, ale… Jak mam się czegoś nauczyć, kiedy nic mi nie wolno, wszystko jest zakazane?
• Warunki zewnętrzne – chodzi o dostosowanie rzeczy/przedmiotów/ubrań do możliwości i sprawności przedszkolaka. Kiedy maluch dostaje kurtkę z kilkunastoma guzikami, to wiadomo, że przy trzecim będzie znudzony i zniechęcony. Kiedy trudno pozbyć się paska u spodni, a bardzo chce się siku, może się zdarzyć przykry wypadek, który na długo zniechęci do podejmowania kolejnych samodzielnych prób.
• Drogie rzeczy – dotyczy to zarówno ubrań (o których wiadomo, że w przedszkolu podczas zabawy się niszczą), jak i np. zabawek. Czasem bardzo drogie kredki wcale nie są najlepszym wyborem, bo np. szybko się łamią. Czasem piękna bluzka jest dla dziecka utrapieniem z powodu falban, długości czy zwyczajnie stresu związanego z jej ceną. Podejmowanie samodzielnych wyzwań jest wystarczająco skomplikowane, nie warto dodawać dzieciom utrudnień takich jak np. falbana zasłaniająca talerz z zupą.
• Pośpiech – żaden dorosły nie wymaga od siebie idealnego wykonywania czynności, których dopiero się uczy. Warto rozmawiać z rodzicami o dawaniu dziecku odpowiedniej ilości czasu na ćwiczenia. Lepszym pomysłem będzie nauka zapinania kurtki przed poobiednim spacerem niż robienie tego, śpiesząc się o poranku do przedszkola.
Całość artykułu znajduję się w linku poniżej:
dlaczego-warto-pozwolic-dziecku-byc-samodzielnym-193-4733.pdf
Źródło: Bliżej Przedszkola