W tym tygodniu grupa Tygrysków realizowała dalszą część zadań z projektu edukacyjnego "Mamo, Tato Wolę Wodę". Dzieci poznawały właściwości wody, gleby, badały i sprawdzały ile wody znajduje się w owocach i warzywach. Poznawały zasady zdrowego odżywiania. Komponowały zdrowe posiłki, pokonywały wodne tory przeszkód i wykonały działania plastyczne. Bawiły się cieczą nienewtonowską.
"Mamo, Tato wolę wodę"
- 16
“Godej po naszymu” konkurs gwary śląskiej w wodzisławskim Pałacu
- 17
14 marca w Pałacu Dietrichsteinów odbyła się IV edycja przedszkolnego konkurs gwary śląskiej “Godej po naszymu”. Konkurs został zorganizowany przez nauczycielki naszego przedszkola - panią Agnieszkę Mitrengę i panią Sylwię Szczyrę.
Celem konkursu było kształtowanie tożsamości regionalnej oraz popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego bowiem jak powiedział jeden z członków jury “Śląsk będzie istniał, dopóki będziemy pamiętać o swoich korzeniach i pielęgnować śląską godkę”.
W konkursowe szranki stanęło 11 uczestników z wodzisławskich przedszkoli. Dzieci recytowały utwory w gwarze śląskiej, m.in. “Skarżypytę”, “Samochwałę”, “Brele”, “Baśka mo taśka czy “Mit o Dyjdalu i Ikarze”. Uczestnicy byli oceniani przez jury w składzie: pani Sylwia Elsner – pracownik wodzisławskiego Wydziału Edukacji, pani Ewelina Sokół - Galwas - Ślązaczka Roku 2013, znawczyni śląskiej godki, zwyczajów, autorka tekstów po śląsku oraz pan Remigiusz Rączka - Ślązak z krwi i kości, kucharz znany na całą Polskę, propagator śląskiej kuchni popularny z takich programów telewizyjnych jak “Rączka gotuje” czy “Klasztorne smaki Remigiusza Rączki”, autor książek o tematyce kulinarnej.
Podczas obrad jury dzieci zapoznały się z przygotowanym kącikiem regionalnym, miały możliwość zobaczyć przedmioty używane przez poprzednie pokolenia, poznać ich nazwy w języku śląskim. Uczestnicy wysłuchali również utworu czytanego w gwarze śląskiej pt.” Kaczka Dziwaczka” Jana Brzechwy.
Laureatami IV edycji konkursu “Godej po naszymu” zostali:
I miejsce – Magdalena Kubasa za recytację utworu “Mit o Dyjdalu i Ikarze”,
II miejsce - Róża Kleszczewska za wiersz “Brele”,
III miejsce – Aleksander Mendrok za utwór “Gore”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Młodym adeptom sztuki recytatorskiej serdecznie gratulujemy i dziękujemy za obecność.
Do zobaczenia za rok!
21 marca nie tylko Pierwszym Dniem Wiosny
TYDZIEŃ BAJEK POLSKICH
- 15
W poprzednim tygodniu dzieci z grup : „ Króliczki”, „ Sówki”, „Tygryski” i „Drużyna Krzysia” brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tydzień Bajek Polskich”, którego organizatorem jest Pani Marta Murawska.
Bajki takie jak : „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Miś Uszatek”, "Koziołek Matołek”, „Pomysłowy Dobromir”, „Zaczarowany ołówek”, „Jacek i Agatka”, itp. były okazją do wielu rozmów, działań i doświadczeń. W wielu salach powstały kąciki książek z bajkami polskimi. Dzieci rozmawiały o emocjach i tolerancji, dyskutowały na temat niepełnosprawności, piekły ciasto, wykonały wiele prac plastycznych. Poznawały dobranocki z czasów dzieciństwa swoich dziadków i rodziców oraz sposób ich powstania. I tak „Jacek i Agatka” to pacynki, „Miś Uszatek”- lalki animowane, „Bolek i Lolek” czy „Reksio” – to kreskówki, zaś „Gąska Balbinka” – to produkcja nieanimowana składająca się z nieruchomych rysunków z narratorem. Grupa Tygrysków, po obejrzeniu bajki pt „ Bolek i Lolek – Imieniny mamy”; odpowiedziała na pytanie problemowe: „W czym moja mama jest najlepsza?”, doskonaląc umiejętność odpowiedzi na pytania za pomocą schematycznego rysunku- piktogramu, wykorzystując do rozwiązania problemu metodę gwiazdy skojarzeń. Będąc z wizytą w bibliotece -dzieci miały okazję poznać pierwszą księgę "Przygód Koziołka Matołka" K. Makuszyńskiego. Drużyna Krzysia- wykonała z kolei ciekawe prace plastyczne: „Papierowy świat Gapiszona”, wykorzystując do pracy stare gazety. Ostatni dzień projektu, był okazją do wykonania pracy plastycznej pt : „W starym telewizorze”, gdzie dzieci miały okazję narysować siebie i ulubionego bohatera . Wszystkim uczestnikom projektu wręczono pamiątkowe dyplomy – Znawcy bajek polskich.
Dinozaury w naszym przedszkolu
- 14
Czy dinozaury mogły przetrwać do naszych czasów? Koniec epoki dinozaurów był krótki i nieprzejednany.
26 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Między innymi w ten dzień Przedszkolaki z PP 19 zamieniły się w paleontologów, badały, wykonywały doświadczenia, szukały dino-skamielin w piasku kinetycznym. Za pomocą pędzli i farb malowały gipsowe figurki dinozaurów. Rozbijały lodowe jajka, w których były ukryte dinozaury. Wykonały Dino-misje. Eksperymentowały z wulkanami. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na powyższe pytanie.
Dzieci rozpoczęły niezwykła wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. W salach kąciki zamieniły się w „jurajskie parki”, w których oglądały przyniesione przez dzieci dinozaury, albumy, książki o dinozaurach. Dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się jak żyły prehistoryczne gady oraz kim jest paleontolog.
Dzieci wykonały wiele prac plastycznych, edukacyjnych, wykorzystując przy tym różne materiały. Dzięki temu przedszkolaki przeniosły się w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.
Czym jest Plan Daltoński? Jak wygląda wdrażanie go w naszym przedszkolu?
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, która odpowie na wiele pytań dotyczących wdrażania Planu Daltońskiego w naszym przedszkolu.
Punkt wymiany książki w naszym przedszkolu!
😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺😺
Światowy Dzień Kota - 17.02.2023
19Dzień Kota obchodzimy w Polsce 17 lutego. To zarówno święto kocich pupili jak i wyjątkowy czas dla wszystkich wielbicieli kotów. W tym dniu świętowaliśmy także w przedszkolu.
Przedszkolaki upodobniły się do swoich kocich przyjaciół – na ich buziach pojawiły się dłuuuugie wibrysy, a ich noski zdobiły czarne kropki imitujące koci nos, a co niektórym pojawiły się kocie uszka.
Główną atrakcją był wyjątkowy gość – kot Hektor, dzieci były zachwycone spotkaniem z futrzastym przyjacielem, który czuł się w naszym przedszkolu jak u siebie w domu.
Dzisiejsze zajęcia w każdej grupie skupione były na postaci kota, nie brakło prac plastycznych, tematycznych zabaw. Dzieci oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają.
Były też wesołe „kocie zabawy” przy znanych piosenkach: „ Uciekaj myszko”, „My jesteśmy kotki dwa”, „Wlazł kotek na płotek” oraz konkursy „Kto szybciej wypije mleko”, „Zabawy z włóczką”, „Z jakiej bajki pochodzą te koty?”.
Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
The Colour Monster
- 4
Grupa „Sówek" , wzięła udział w projekcie edukacyjnym „The Colour Monster- słoiczki pełne emocji” traktującym o emocjach.
The Colour Monster jest potworkiem, który, jak my wszyscy, przeżywa różne emocje. Ma jednak problem z ich natłokiem, wszystkie mu się pomieszały i przez to czuje się zdezorientowany i oszołomiony. Na szczęście na swojej drodze spotkał dziewczynkę, która pomogła mu uporządkować i nazwać wszystkie emocje jakie odczuwał.
Dzieci zapoznały się z nowym słownictwem w języku angielskim w obszarze „Emotions”, takim jak: „happy”, „sad”, „angry” czy „calm”, powtarzając przy tym nazwy dobrze znanych kolorów.
Podczas zabawy z kolorowym potworkiem, dzieci poznały techniki radzenia sobie z emocjami. Stworzyły „słoiczek pozytywnych myśli”, który może pomóc w wyciszeniu i uspokojeniu negatywnych emocji.
Materiały użyte w projekcie pochodzą od fullofideas.pl
"Karnawałowe rytmy" w PP 19
"Karnawałowe rytmy" w PP 19
1Dnia 14.02.23r. odbył się kolejny koncert muzyczny pt. „ Karnawałowe rytmy”.
A jak karnawał, to musi być świetna zabawa. W naszym przedszkolu słychać było walc angielski, walc nad Białym Dunajem, sambę, cza-cze, rock and rolla oraz wiele innych utworów.
Przedszkolaki poznały intrygujące instrumenty – saksofon altowy, saksofon tenor oraz saksofon soprano które należą do instrumentów dętych drewnianych.
Dzieci zostały porwane w wir tańca: zaprezentowały swoje umiejętności taneczne i odwagę występowania przed koleżankami i kolegami. Tańcom nie było końca.
Bal nad bale
9 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. W tym roku zabawa przeniosła uczestników w piracki świat. Przygoda ta oprawiona była wyśmienitą zabawą prowadzoną przez dj. Wspólne tańce i śpiewy na długo zapadną w pamięci wszysttkich uczetników. kolejny wielki bal już za rok! ;-)
4
Spektakl" Najcenniejszy skarb zimy"
Teatr Bajkowe Skarbki Śląska
8W dniu 2.02.2023r. odwiedził nasze przedszkole Teatr Bajkowe Skarbki Śląska i przedstawił spektakl pt. "Najcenniejszy skarb zimy". Spektakl ten to opowieść osnuta na motywach bajek. Przedstawienie przypomniało nam o potrzebie dzielenia się z potrzebującymi, a także kierowaniem się w życiu prawdą, uczciwością i dobrym sercem! Dzieci świetnie się bawiły, niektóre brały udział w przedstawieniu.
Bal już w czwartek!
Zachęcamy do przekazania swojego podatku na rzecz naszego przedszkola
Ferie, ferie i po feriach
Ferie zimowe za nami! To oznacza, że projekty edukacyjne "A Little Snowman uczy nas angielskiego" oraz "Kolorowy tydzień" dobiegły końca. Dzieci doskonale śpiewają piosenkę "I'm a Little Snowman", wymieniają kolejne części garderoby bałwanka, znają wiele słów związanych z zimą oraz potrafią nazwać emocje.
W drugim tygodniu ferii w przedszkolu było bardzo kolorowo. Każdego dnia towarzyszył nam inny kolor w oparciu o kolorowe dni tygodnia wg planu daltońskiego, który na co dzień realizowaliśmy w placówce. Poniedziałek upłynął nam jako dzień przyjaźni w kolorze czerwonym. Dzieci bawiły się z chustą animacyjną i wykonały drzewka przyjaźni ze swoich odciśniętych dłoni. Wtorek był dniem wody w kolorze niebieskim. Rozmawialiśmy o znaczeniu wody dla ludzi, zwierząt i całej planety oraz przyglądaliśmy się wodnym eksperymentom. Dzień zdrowego odżywiania zagościł w środę w pomarańczowych barwach. Przedszkolaki układały piramidę żywienia i rozwiązywały zagadki. Czwartek był dniem ekologii z kolorem zielonym w tle. Rozmawialiśmy o "ekokulturze" oraz utrwalaliśmy, jak prawidłowo segregować śmieci dla dobra Ziemi. Ostatni dzień tygodnia to żółty piątek i dzień tęczowy w czasie którego towarzyszyła nam wesoła zabawa z kolorami i śpiewem.
33
Zaczynamy odliczanie
Podziękowania
Dobrze jest pomagać! Nasze przedszkolaki już w tym roku zaczęły zbierać nakrętki dla Martynki i Kajtka...
W poprzednim roku udało nam się uzbierać sporo nakrętek, czy w tym będzie ich jeszcze więcej?
Dziękujemy
Ferie zimowe w naszym przedszkolu
Wesołych Świąt
WIGILIJKA PRZEDSZKOLAKÓW
Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończył się wspólną Wigilią, która odbyła się 20 grudnia. Na holu przedszkolnym spotkali się dziś wszyscy, dzieci i pracownicy, aby wysłuchać życzeń Pani Dyrektor i Pani Dorotki, zasłuchać się w muzyce kolęd w wykonaniu Pana Sobika. Codzienny obiad zamienił sięw świąteczną uroczystość. Była choinka z zapalonymi lampkami, stroik, obrusy. Dzieci wspólnie śpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia, zjadły wigilijny obiad. Nie zabrakło rybki z kapustką, świątecznych ciasteczek i owoców. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. W tak szczególnym dniu nie mogło zabraknąć prezentów…
18
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie