• Udział w II Miejskim Konkursie Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej, 31.03.2023 r.

          • Dzisiaj nasz wychowanek Filip Hajdus reprezentował nasze przedszkole w II MIEJSKIM KONKURSIE WIEDZY PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNEJ organizowanym przez ZSP nr 6 w Wodzisławiu Śl. (PP nr 13 w Kokoszycach). Konkurs był skierowany do dzieci sześcioletnich. Obejmował takie zagadnienia jak:

            - znajomość pór roku,

            - znajomość zjawisk atmosferycznych,

            - umiejętność rozwiązywania zagadek,

            - rozpoznawanie i nazywanie zwierząt i roślin,

            - ochrona środowiska.

            Filip godnie reprezentował naszą 19 - tkę. Gratulujemy wiedzy i odwagi.

          • Spartakiada dla przedszkolaków

          • 29 marca drużyna dzieci z naszego przedszkola wzięła udział w rozgrywce sportowej "Spartakiada dla przedszkolaków". Impreza miała miejsce w ZSP nr 7 w Wodzisławiu Śl. 19 - tka zaznaczyła swoją obecność dzięki uśmiechniętym zawodnikom z grup Sówki i Drużyna Krzysia: Nadii, Martynie, Emilce, Julii, Zosi, Marcelowi, Filipowi, Krzysiowi, Karolowi i Kamilowi.

          • "Moje, nie moje"

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, grupy: "Sówki" oraz "Drużyna Krzysia" miały okazję być widzami spektaklu "Moje, nie moje" teatru Szydełko. Po wspaniałym przedstawieniu, odbyły się warsztaty teatralne dla przedszkolaków. Wspaniałe wydarzenie zostało uwieńczone zdjęciami z aktorami oraz poczęstunkiem.

          • Powitanie wiosny - 20.03.2023 r.

          • "Marzanko, Marzanko zimy koleżanko, do widzenia łyżwom i nartom i sankom..."

            Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość powitania wiosny. Wszystkie przedszkolaki miały okazję przywitać się z Marzanną. Do każdej grupy trafił też list od Pani Wiosny z zadaniem specjalnym. Dzieci zebrały się na holu przedszkolnym, aby wspólnie się bawić, śpiewać i rozwiązywać zadania, które Pani Wiosna dla nich przygptowała. Uroczystość zakończyła się wiosennym pochodem wokół przedszkola, a Marzannę odesłaliśmy do krainy wiecznego lodu.

          • "Mamo, Tato wolę wodę"

          • W tym tygodniu grupa Tygrysków realizowała dalszą część zadań z projektu edukacyjnego "Mamo, Tato Wolę Wodę". Dzieci poznawały właściwości wody, gleby, badały i sprawdzały ile wody znajduje się w owocach i warzywach. Poznawały zasady zdrowego odżywiania. Komponowały zdrowe posiłki, pokonywały wodne tory przeszkód i wykonały działania plastyczne. Bawiły się cieczą nienewtonowską.

          • “Godej po naszymu” konkurs gwary śląskiej w wodzisławskim Pałacu

          • 14 marca w Pałacu Dietrichsteinów odbyła się IV edycja przedszkolnego konkurs gwary śląskiej “Godej po naszymu”. Konkurs został zorganizowany przez nauczycielki naszego przedszkola - panią Agnieszkę Mitrengę i panią Sylwię Szczyrę.

            Celem konkursu było kształtowanie tożsamości regionalnej oraz popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego bowiem jak powiedział jeden z członków jury “Śląsk będzie istniał, dopóki będziemy pamiętać o swoich korzeniach i pielęgnować śląską godkę”.

            W konkursowe szranki stanęło 11 uczestników z wodzisławskich przedszkoli. Dzieci recytowały utwory w gwarze śląskiej, m.in. “Skarżypytę”, “Samochwałę”, “Brele”, “Baśka mo taśka czy “Mit o Dyjdalu i Ikarze”. Uczestnicy byli oceniani przez jury w składzie: pani Sylwia Elsner – pracownik wodzisławskiego Wydziału Edukacji, pani Ewelina Sokół - Galwas - Ślązaczka Roku 2013, znawczyni śląskiej godki, zwyczajów, autorka tekstów po śląsku oraz pan Remigiusz Rączka - Ślązak z krwi i kości, kucharz znany na całą Polskę, propagator śląskiej kuchni popularny z takich programów telewizyjnych jak “Rączka gotuje” czy “Klasztorne smaki Remigiusza Rączki”, autor książek o tematyce kulinarnej.

            Podczas obrad jury dzieci zapoznały się z przygotowanym kącikiem regionalnym, miały możliwość zobaczyć przedmioty używane przez poprzednie pokolenia, poznać ich nazwy w języku śląskim. Uczestnicy wysłuchali również utworu czytanego w gwarze śląskiej pt.” Kaczka Dziwaczka” Jana Brzechwy.

            Laureatami IV edycji konkursu “Godej po naszymu” zostali:

            I miejsce – Magdalena Kubasa za recytację utworu “Mit o Dyjdalu i Ikarze”,

            II miejsce - Róża Kleszczewska za wiersz “Brele”,

            III miejsce – Aleksander Mendrok za utwór “Gore”.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

            Młodym adeptom sztuki recytatorskiej serdecznie gratulujemy i dziękujemy za obecność.

            Do zobaczenia za rok!

          • TYDZIEŃ BAJEK POLSKICH

          • W poprzednim tygodniu dzieci z grup : „ Króliczki”, „ Sówki”, „Tygryski” i „Drużyna Krzysia” brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tydzień Bajek Polskich”, którego organizatorem jest Pani Marta Murawska.

            Bajki takie jak : „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Miś Uszatek”, "Koziołek Matołek”, „Pomysłowy Dobromir”, „Zaczarowany ołówek”, „Jacek i Agatka”, itp. były okazją do wielu rozmów, działań i doświadczeń. W wielu salach powstały kąciki książek z bajkami polskimi. Dzieci rozmawiały o emocjach i tolerancji, dyskutowały na temat niepełnosprawności, piekły ciasto, wykonały wiele prac plastycznych. Poznawały dobranocki z czasów dzieciństwa swoich dziadków i rodziców oraz sposób ich powstania. I tak „Jacek i Agatka” to pacynki, „Miś Uszatek”- lalki animowane, „Bolek i Lolek” czy „Reksio” – to kreskówki, zaś „Gąska Balbinka” – to produkcja nieanimowana składająca się z nieruchomych rysunków z narratorem. Grupa Tygrysków, po obejrzeniu bajki pt „ Bolek i Lolek – Imieniny mamy”; odpowiedziała na pytanie problemowe: „W czym moja mama jest najlepsza?”, doskonaląc umiejętność odpowiedzi na pytania za pomocą schematycznego rysunku- piktogramu, wykorzystując do rozwiązania problemu metodę gwiazdy skojarzeń. Będąc z wizytą w bibliotece -dzieci miały okazję poznać pierwszą księgę "Przygód Koziołka Matołka" K. Makuszyńskiego. Drużyna Krzysia- wykonała z kolei ciekawe prace plastyczne: „Papierowy świat Gapiszona”, wykorzystując do pracy stare gazety. Ostatni dzień projektu, był okazją do wykonania pracy plastycznej pt : „W starym telewizorze”, gdzie dzieci miały okazję narysować siebie i ulubionego bohatera . Wszystkim uczestnikom projektu wręczono pamiątkowe dyplomy – Znawcy bajek polskich.

          • Dinozaury w naszym przedszkolu

          • Czy dinozaury mogły przetrwać do naszych czasów? Koniec epoki dinozaurów był krótki i nieprzejednany. 

            26 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Między innymi w ten dzień Przedszkolaki z PP 19 zamieniły się w paleontologów, badały, wykonywały doświadczenia, szukały dino-skamielin w piasku kinetycznym. Za pomocą pędzli i farb malowały gipsowe figurki dinozaurów. Rozbijały lodowe jajka, w których były ukryte dinozaury. Wykonały Dino-misje. Eksperymentowały z wulkanami. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na powyższe pytanie.

            Dzieci rozpoczęły niezwykła wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. W salach kąciki zamieniły się w „jurajskie parki”, w których oglądały przyniesione przez dzieci dinozaury, albumy, książki o dinozaurach. Dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się jak żyły prehistoryczne gady oraz kim jest paleontolog. 

            Dzieci wykonały wiele prac plastycznych, edukacyjnych, wykorzystując przy tym różne materiały. Dzięki temu  przedszkolaki przeniosły się  w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.

      • Kontakty

        • Publiczne Przedszkole nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi w Wodzisławiu Śląskim
        • 324563015
        • os. XXX lecia 30 44-286 Wodzisław Śl. Poland
        • Miasto Wodzisław Śląski
        • Śląskie Kuratorium Oświaty Delegatura w Rybniku
        • Publiczne Przedszkole Nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi w Wodzisławiu Śl. 23 1240 4357 1111 0010 3971 9110
        • numer konta Rady Rodziców działającej przy Publicznym Przedszkolu nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi 39 8436 0003 0101 0430 5655 0002
        • Krzysztof Hawrylak E-mail: iod@hawrylak.pl tel. 514517700
      • Logowanie